Keskin Tarihi

Keskin Tarihi

2017-09-07  |  Keskin Tarihi  |  8 Yorum

Keskin, Kırıkkale ilinin bir ilçesidir. Daha önce Ankara iline bağlı olan Keskin, Makina Kimya Endüstrisi Fabrikaları ve Tüpraş Rafinerisi ile gelişerek Türkiye'nin önemli sanayi şehirlerinden olan Kırıkkale iline bağlanmıştır. Keskin şu anda merkez de dahil olmak üzere tüm ilçelerden yüzölçümü bakımından Kırıkkale'nin en büyük ilçesidir.

1850 yılına ait Osmanlı arşiv belgelerinden edinilen bilgiye göre Keskin halkının kökeni Türkmenistan kökenli olup Erzurumdan gelmektedir.

1690-91 yıllarında kurulmuştur. 1849 senesine kadar Sivas Eyaletine sancak merkezi olmuş, daha sonra cumhuriyetin ilk yıllarına kadar (1924) Kırşehire bağlanmıştır. 1924 yılından sonra Ankara'ya yakın olduğu için Ankara'ya bağlanmıştır. 1989 yılında Kırıkkale il olunca ilçe kırıkkale'ye yakın mesafede kaldığı için kırıkkale'ye bağlanmıştır. İlçe ve köylerinin halkı çoğunlukla en yakın komşusu Bala ilçesi gibi Bozulus Türkmenleridir. Başta Bala olmak üzere Keskin'de de birçok köyler kurmuşlardır.

Bozulus Türkmenlerinin en büyük oymaklarından biri olan Cerid, Küçüklü, Yabaltun, Tecerlü, Harbendelü, Karaca, Araplu, Danişmendlü, Şeyhlü aşiretlerine mensupturlar. Bu Türkmen aşiretleri yaylak-kışlak hayatı bırakıp Erzurum'dan göçerek bugünkü Keskin ilçesi topraklarına gelmişlerdir.

Böylece Bozulus Türkmenlerinin Keskin'e yerleşip kurmaları 1690 yılında gerçekleşmiştir. İlçeye Keskin ismi verilirken Bozulus aşireti isminden esinlenerek verilmiştir.

Yörede Türkmen/Abdal kültürü vardır. Birbirine komşu olan Keskin ve Bala'daki folklorik oluşum ve Türkmen/Abdal türkülerinin anonimleşme sürecindeki farklı ve ağırlıklı yerini vurgulayan bu söz, bir bakıma birbiriyle komşu Keskin ve Bala bu iki yörenin karekteristik özelliklerine de işaret eder. Yöre türkülerinin ağırbaşlı ve durulmuş lirizmi hemen farkedilir. Keskin Orta Anadolu'nun en zengin halay bölgelerinden biri olduğu kadar,halayların eşlik sazı olan davul zurnanın da en iyi icra edildiği yörelerden biridir. Keskin ve Bala yöresi halayları ayak ve bel hareketlerine dayanır. Ağır fakat gösterişlidir. 20- 30 kadın kendi aralarında halay çekerler. Sin sin oynanır. Aynı zamanda ilçede Tatar ve Yörük kültürü de vardır.

Ayrıca Nuri Bilge Ceylan'ın Bir Zamanlar Anadolu'da Filmi ilçemizde gerçeklekmiştir.

Keskin ve Kurtuluş Savaşı

Keskin Kurtuluş Savaşı`nda özel bir yere sahip olmuştur. Ordunun kullandığı cephanenin önemli bir kısmı Keskin`de kurulan Fişek Fabrikası`ndan gelmiştir. Erkekler savaşta olduğundan ilçede sadece kadın ve çocuklar kalmıştır ve üretim de bunlar aracılığıyla yapılmıştır. Eski askeriye binası fabrika haline getirilmiştir.

Şu anda fişekhane olarak bilinen yer Keskin İmam Hatip Lisesi olarak hizmette bulunmuştur.


O dönemde Ankara`ya bağlı olan Keskin, çevresindeki diğer kasabalarla birlikte Kurtuluş Savaşı`nda büyük kahramanlıklar göstermiştir. Bilindiği üzere savaşta en fazla şehidi Keskin`in de aralarında bulunduğu Ankara ve ilçeleri vermiştir.

KESKİN 1 UÇAĞI

Keskin halkı 1926' da bir uçak satın alarak yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti' ne hediye etmiştir. KESKİN-1 adı verilen uçak, uzun yıllar Türk Ordusunda hizmet görmüştür.

Etiket: 

Facebook'ta Paylaş

Konu Hakkında Sende Yorumunu Bırak

Eposta Bilgileriniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar *