Keskin Köprüköy Çeşnigir Köprüsü Tarihi
Ekleyen:

Keskin Köprüköy Çeşnigir Köprüsü Tarihi

2017-12-11  |  Resimler  |  8 Yorum

Yakından görülmesi gereken bir eserdir. Gezilecek yerler arasına çeşniğir köprüsünüde katmayı ihmal etmeyin.

Karakeçili ile Köprüköy arasında Kızılırmak üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür. Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan han Selçuklu dönemine aittir.

Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 13. yüzyıla ait bir eser olduğu tahmin edilmektedir. 1402 yılında Ankara Savaşı’nın yapılacağı alana ilerleyen Timur ordularının bu köprüyü kullandığı rivayet edilmektedir.

Çeşnigir Köprüsü, Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi esnasında Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmıştır. Kapulukaya Barajı’nın faaliyete geçmesinden önce yol güzergahı üzerinde iken, sonraları köprünün ayak kısımları baraj suyu içinde kalmıştır.

110 m. uzunluğunda 6 m. genişliğindeki köprü kayalık arazide sağlam temeller üzerine oturur. Kızılırmak içinde sağlam bir zemine oturabilmesi için orta bölümde belirgin bir eğim vardır.

Keskin İlçemize 20-30 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Köprüköy de bulunan Çeşnigir Köprüsü'ne Nasıl Gidilir? Yeri Nerede? Ulaşım Nasıl sağlanır?

Köprüköy ve çeşnigir köprüsüne ulaşmak için ilçemizden 24-30 km gidilmesi gereklemektedir. Ulaşım iki türlü yoldan sağlanabilir.

1.Yol Konur üzerinden Çelebi ilçesi dört yol diye tabir edilen ayrımdan Ankara istikametine dönülür. 10 km civarı köprüköy'e varılır. Bu güzergahtan Keskin - Köprüköy arası 30 km dir.

2. Yol Keskin ilçemizden çıkıp Danacıobası Köyü Yolunu takip ederek Danacıobası Köyünü geçip Köprüköye ulaşılır. Bu güzergahtan Keskin - Köprüköy arası 21 km dir.

Konaklama: Keskin ilçemizde bulunan Öğretmenevinde konaklama imkanı vardır.

Keskin Köprüköy Çeşniğir Köprüsü Ulaşım

Etiket: 

Konu Hakkında Sende Yorumunu Bırak

Eposta Bilgileriniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar *


Portal Amacı

Kirikkale'nin keskin ilçesi olarak güncel haber ve blog olaylarını takip edilmesi ve ilçemizde bulunan resimlerin güncel olarak paylaşımına olanak sağlayan bir portal planımızı hayata geçirmekti.

Portalımızı uzun uğraşlar sonucu siz değerli hemşerilerimize kullanım için sunuyoruz.

Rastgele Resim