Keskin de Eğitime Darbe Vuruluyor

Keskin de Eğitime Darbe Vuruluyor

2018-05-07  |  İlçeden Haberler  |  8 Yorum

Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Skandal Kırıkkale ili Keskin ilçesinde depreme dayanıksız diye yıkılan okulların yerine tekrar yeni okul yapılmıyor. Keskin Halkı susuyor tepki vermiyor, Eğitimciler susuyor yada susturuluyor. Neden Keskin kaderine terk edilmişken bir darbe de eğitimden vuruluyor.

Keskin ilçemize eğitim yönünden de darbeler vurulmaya devam ediyor. Bir ilçenin bitirilmeye çalışılmasının ilk adımı eğitimi bitirmektir. Keskin de yıkılan okullardan dolayı dışarıya göç vermesi kaçınılmaz oldu. Okulların yıkılmasından dolayı dışarıya göç veren ilçemiz gün geçtikçe daha da sıkıntılar çekmeye başladı. Şu anda yıkılan okulların öğrencileri diğer okullara transfer olduğu için aynı çatı altında eğitime devam ediyor. Bu sorun ise ilçede okulların daha kalabalık ve üst üste bir eğitim sonucu oluşturuyor.

Keskin gün geçtikçe güzelleşmesi ve gelişmesi gereken yerde daha da kötüye giderek ilçeye üst üste darbeler indiriliyor. ilçemize bağlı köylerde ise köylerden taşımcılık yapılarak ilçeye eğitim görmeye gelen öğrenciler de sıkıntılar çekmeye başladı. Bu duruma el atmak için köylerde birleştirilmiş taşımalı eğitim söz konusu oldu.

Keskin de Eğitim şartlarını bu denli zorlaştırılması ilçenin gelecek korkusu yaşayarak dışarı göç vermesine neden oluyor. Halkımız bir bir dışarı gitmeye başladı. Şimdi sayım olsa nüfus sanırım 5000 zor çıkar bir vaziyet aldı.

Yıkılan okullar çeşitli nedenlerden dolayı yıkıma uğratıldı. Bunlar Deprem riskine karşı yapıya karşı derken vs vs Lakin bu yıklan okullara örnek olacak okullar veya yeni okullar açılmadı. Endüstri Meslek Lisesi o kadar atölyesi, laboratuvarları, öğrenciye sunduğu diğer olanaklar... Başka bir okulda bu denli ve detaylı okul var mı?

Biz elimizdekilere sahip çıkmaz isek Eğitime bu denli bir darbe indirsek Keskin de gelecekten söz edebilirmiyiz? Tek Endüstri Meslek Lisesi olsa ne Cumhuriyet İlköğretim Okulu (bu okul çok eski bir tarihe tanıklık etmiş bir eğitim yeri) ve Gazi İlköğretim Okulu. Bu okullar kapatıldı yıkıldı. Öğrenciler diğer okullara geçti bu sefer o okulda nasıl bir eğitim düşünülüyor aceba yetkililere sormak istiyorum.

Keskin de yıkılan okulların yerine yeni okul ödenekleri verildi mi? EVET verildi. Peki o ödenekler nerede şimdi. İşletiliyormu, yatırım neticesinde başka yerde mi kullanılıyor, yoksa bu olayın üzeri kapatılmaya mı? çalışılıyor. Bu gibi uygulamalarda kullanılıyorsa bence o gelen para / ödenek ortada harcanıp gidecek... İlçe kaderine terk edilmiş vaziyette iken vurun abalıya mı yapılıyor?

4 Okulla beraber öğretmen evi de yıkıldı. Tamam öğretmen evini getirdin eski tedaş binasına önceden kız yurdu olarak faaliyet görüyordu. Öğretmenevini daha iyi olanaklarıyla beraber modern bir yapı kurulamazmıydı. Biz Keskin tarihi yerleri gezmeye gelenlerin konaklama imkanı için öğretmenevine yönlendiriyoruz. Bunların neden yenisi yapılmıyor.

Keskin halkı bu olaya neden susuyor sessiz kalıyor eğitimciler neden ses çıkartmıyor, Siyasiler neden bu konudan ilçemiz için ses getirmiyor yada bu ilçenin sesi olmuyor.

Biz Keskinin sesi olarak Keskin de yıkılan okulların yerine yeni okullar ve daha özellikli okullar istiyoruz. İş sahasından dolayı dışarı göç vermek yerine eğitimle iç göç yaşatmak daha mantıklı bir olay değil mi? Sizde okuyun, okutturun, sesimiz olarak paylaşın...

Bir üIkenin geIeceği, o üIke insanIarının göreceği eğitime bağIıdır. AIbert Einstein